Terapia poznawczo-behawioralna (Cognitive Behavioral Therapy – CBT) to grupa metod służących przezwyciężaniu trudności psychicznych o zweryfikowanej naukowo skuteczności.
Skierowana jest przede wszystkim do osób zmagających się z różnego rodzaju lękiem, traumami (PTSD), problemami z nastrojem (depresja, choroba dwubiegunowa), zaburzeniami odżywiania, natręctwami, zaburzeniami osobowości oraz innymi problemami pogarszającymi jakość życia, jak niskie poczucie własnej wartości, nieśmiałość czy trudności w komunikacji.
Jest to podejście nastawione na zmianę myśli i zachowań. Zakłada, że sposób myślenia, a zatem spostrzegania i interpretowania rzeczywistości, wpływa na emocje i nastrój oraz podejmowane działania. Proces terapeutyczny ukierunkowany jest zatem na poznanie i zmianę nieadaptacyjnych myśli (sfera poznawcza) oraz tych zachowań, które podtrzymują problemy (sfera behawioralna).
Terapia opiera się na dialogu – współpracy pacjenta (klienta) i terapeuty oraz wspólnym wypracowywaniu rozwiązań dla problemów występujących w bieżącym życiu pacjenta. Leczenie ma charakter krótkoterminowy i zwykle zajmuje od kilku do kilkudziesięciu sesji (choć niektóre problemy wymagają więcej czasu). Pacjenci są zachęcani do samodzielnej pracy pomiędzy sesjami (wypełniania wspólnie uzgodnionych prac domowych), co pomaga skrócić czas terapii.